Sklep stacjonarny
z obuwiem dla dzieci

stacja-bucik-jak-dobrac-buty-dla-dziecka-1000

PIERWSZE BUTY
KIEDY I JAK WYBRAĆ

stacja-bucik-jak-dobrac-buty-dla-dziecka-1000

pierwsze buty dla dzieci, jak wybrać pierwsze buciki, odpowiednie buty dla dziecka zaczynającego chodzić, buty do nauki chodzenia, obuwie dla dzieci Białystok

Długo się zastanawialiśmy jak zacząć wpis o pierwszych bucikach i stanęło na tym, że mądrzyć się nie będziemy, prześcigać w swoich racjach i opiniach też nie, takich wiele już w internecie krąży.
Postanowiliśmy stworzyć krótki przewodnik (lekturę do poczytania) dla rodziców będący wynikiem tylko i wyłącznie naszego doświadczenia w pracy z maluszkami stawiającymi swoje pierwsze kroki. To co przedstawimy poniżej wynika z naszych obserwacji i rozmów z rodzicami, którzy trafiają do naszego sklepu, bardzo często zdezorientowani i zbombardowani różnymi informacjami i opiniami w mediach społecznościowych i internecie (będących wynikiem czysto biznesowych relacji pomiędzy producentami obuwia a osobami, które te opinie przekazują).

Pierwsze buty dla dziecka
… czyli kiedy jest ten właściwy moment

Najmłodsze dziecko, które wyszło w pierwszych bucikach z naszego sklepu miało 10 miesięcy, a najstarsze prawie 16 miesięcy. I pisząc słowo “wyszło” mamy na myśli pierwsze samodzielne kroczki w butach zmierzające do drzwi wyjściowych z dumą i zadziwiającym przyspieszeniem 🙂 Tak, tak – bo dobrze dobrane buciki powodują, że maluchy nagle robią się szybkie, a rodzice muszą nastawić się, że już nic nie będzie takie jak wcześniej, a ich pociecha będzie teraz intensywnie odkrywać świat i często im samym będzie trudno dotrzymać kroku swojemu dziecku 🙂

Z pierwszymi butami jest tak, jak z pierwszym rozszerzeniem diety. Każde dziecko jest na nie gotowe w innym okresie swojego życia. Wyżej wskazany przedział wiekowy pokazuje, jak różne są to momenty. Kiedy Twoje dziecko postawi pierwsze kroczki, które bardzo często są jeszcze nieporadne, wcale nie oznacza, że musimy biec do sklepu po “prawdziwe” buciki. Trening umiejętności, najpierw stania, a później chodzenia (czyli tzw. rozwój motoryczny) zostaje zakończony w wieku od 10 do 24 miesięcy. To właśnie na tym etapie uczy się ono chodzić, w swoim tempie i z wielką determinacją.

Kiedy jest więc odpowiedni moment na pierwsze buty? Na pewno wtedy, gdy maluch częściej przyjmuje pozycję pionową, niż poświęca czasu na raczkowanie lub pełzanie. Jeżeli Twoje dziecko po próbie wstania i zrobieniu kilku kroczków od razu przechodzi do pozycji siedzącej, to pozostawmy mu swobodę poruszania się na boso lub w skarpetce. Oczywiście mowa tutaj o chodzeniu po domu lub bardzo bezpiecznym terenie, który znamy, czyli np. trawnik czy ogród obok domu, piaskownica, plaża.

Bardzo często rodzice przychodzący do naszego sklepu ze swoimi dziećmi mają dylemat czy w ogóle kupować buty, ponieważ naczytali się w internecie opinii, że najlepszym i najzdrowszym sposobem na naukę chodzenia jest puszczanie maluchów na boso. Zawsze powtarzamy, że kiedy mówimy o pierwszych butach, to mamy na myśli realną potrzebę poruszania się dziecka na podwórzu, czyli terenie, którego nie jesteśmy w stanie ocenić pod względem bezpieczeństwa (szkło, ostre kamienie, patyki, szyszki, krawężniki i inne). I zawsze zadajemy pytanie, czy rodzic do pracy, sklepu czy na spacer chodzi boso 🙂 Odpowiedź jest natychmiastowa: NIE.
Jeżeli więc Twój maluch jest już tak spragniony odkrywania świata, że nie usiedzi w wózku, albo na Twoich rękach (najzwyczajniej w świecie już mu się to znudziło :), jest to odpowiedni moment na pierwsze buty dla dziecka.
Pierwsze buciki kupujemy nawet wtedy, kiedy dziecko porusza się tylko przy pomocy rączek swoich bliskich, ale chce aktywnie uczestniczyć w spacerach. Ważne jest, aby buty do nauki chodzenia były jak najlepiej dobrane. Powinny one być wykonane z naturalnych, lekkich i oddychających materiałów, z miękką i elastyczną podeszwą, szerokim czubkiem umożliwiającym swobodne poruszanie paluszkami oraz częścią tylną z zapiętkiem pomagającym bez krępowania utrzymywać prawidłową postawę stojącą. Najlepiej, żeby obuwie posiadało certyfikat Zdrowej Stopy, który poświadcza, że jest ono wykonane z zachowaniem tych wszystkich zasad.

Pierwsze buty dla dziecka
… czyli jak Twoje dziecko może na nie zareagować

W naszym sklepie widzimy różne reakcje dzieci zakładających na swoje stópki pierwsze buty. Jedne je zakładają i bez problemu ruszają do przodu, drugie stoją w miejscu i uważnie przyglądają się co mają na nóżkach i po krótkim zastanowieniu przebierają nóżkami, a jeszcze inne płaczą i protestują na samą próbę włożenia im bucików na stópki. Każde dziecko jest inne i inaczej reaguje na nowości 🙂 Jeżeli dziecko w sklepie wyraźnie protestuje na swoje nowe buciki, zawsze zachęcamy rodziców, żeby się nie zrażali i pozwolili maluszkowi na zaprzyjaźnienie się z butami w domu. Najczęściej wystarczy kiedy pozwolimy dziecku ponosić buciki w rączce, próbować zakładać je na kilka minut do chodzenia po domu, a przy każdym wyjściu na spacer buciki powinny stać przy drzwiach wyjściowych i być sygnałem dla dziecka, że pora na wyjście z domu 🙂 Maksymalnie po tygodniu dostajemy informacje od rodziców, że dziecko, które nie chciało bucików w sklepie założyć, teraz samo przynosi je rodzicom i mówi Pa Pa 🙂 To działa, wystarczy trochę cierpliwości, a Twoje dziecko płaczem i protestem będzie reagować na powrót do domu ze spaceru.

Pierwsze buty dla dziecka
… czyli dlaczego postawiliśmy na buty EMEL Roczki

Długo szukaliśmy bucików, które mają stanąć na półkach naszego sklepu i towarzyszyć maluchom przy pierwszych krokach. Bezapelacyjnym zwycięzcą zostały buty EMEL Roczki polskiego producenta. Posiadają certyfikat Zdrowej Stopy, wykonane w całości ze skóry naturalnej, bardzo miękkie i nie krępujące ruchów dziecka i przede wszystkim bardzo wygodne. Ich cechą charakterystyczną jest wiązanie na sznurówki, które pozwala na idealne dopasowanie bucika do stopy dziecka, co jest bardzo ważne przy pierwszych próbach samodzielnego chodzenia i podczas całego okresu nauki chodzenia, kiedy to dziecko może upadać, bardzo często traci równowagę i wykonuje jeszcze chwiejne ruchy. Chodzi o to, żeby swojej energii i siły nie traciło na trzymanie luzu w butach, a skupiło się na tym co najważniejsze – chodzeniu 🙂 Sznurówki w butach zapewniają też bardzo dobrą wsuwalność bucika na stopę (jeden z częstszych problemów rodziców przy nakładaniu butów swojemu małemu dziecku).
Rozmawiając z rodzicami słyszymy, że nie chcą sznurówek w bucikach, ponieważ nałożenie takich bucików zajmuje za dużo czasu, rzepy są wygodniejsze, bo wszystko idzie szybciej … Ale w tych pierwszych momentach nauki chodzenia nie chodzi o pośpiech, tylko o idealne dopasowanie bucika. To rodzic na początku jest odpowiedzialny za nakładanie bucików swojemu dziecku i warto poświęcić 10 sekund więcej na zawiązanie sznurówek i mieć pewność, że but będzie maksymalnie dobrze trzymał stopę.
Zawsze podajemy rodzicom przykład sportowców 🙂 Żaden sportowiec (czy to będzie piłkarz, koszykarz, biegacz, skoczek) nie nałoży butów zapinanych na rzep, bo nie osiągnąłby nigdy dobrych wyników w sporcie, jakby miał źle dopasowany but do stopy 🙂 A małe dziecko jest jak prawdziwy wyczynowiec i jego stopa pracuje bardzo intensywnie, wkładając wiele pracy w naukę chodzenia 🙂
Także drodzy rodzice nie bójcie się sznurówek i zaufajcie bucikom EMEL. Sukces i zadowolenie w nauce chodzenia – gwarantowane 🙂

Pierwsze buty dla dziecka
… czyli jak dobrać rozmiar

Bardzo często słyszymy od rodziców, że dziadkowie maluchów lub starsze ciocie w rodzinie zalecają kupić większe buty dla dziecka (nawet o dwa rozmiary), żeby służyły dłużej (najwyżej dokupić drugą wkładkę i wkładać ją do buta !!!). Nie wiemy z czego to wynika, może z czasów, w których żyli nasi dziadkowie, a na półkach brakowało butów i wszystkiego innego, może z przekonania, że but jest zbędnym wydatkiem w okresie dziecięcym, bo przecież stopa szybko rośnie.

Mając na uwadze dobro dziecka i przede wszystkim jego komfort chodzenia nie powinniśmy dziecku robić tego, czego nigdy nie zrobilibyśmy sobie samym. Bo przecież czy sobie kupujemy buty z zapasem 1,5 – 2 cm. Oczywiście, że nie. Nie dalibyśmy rady w takich butach chodzić, a przecież chodzić potrafimy już bardzo dobrze.

Optymalnym zapasem, jaki możemy zostawić w buciku dziecka stawiającego pierwsze kroczki, jest zapas 7 mm (czyli o tyle maksymalnie powinna być dłuższa wkładka bucika od długości stopy dziecka). Jeżeli zostawimy większy zapas, małe dziecko nie będzie dało rady podjąć nauki chodzenia, gdyż najzwyczajniej w świecie będzie zahaczało czubkiem buta i przewracało się, co może skutecznie zniechęcić malucha do chodzenia, a przede wszystkim może być dla niego niebezpieczne. Jeżeli dziecko chodzi już pewnie i nie traci równowagi przy chodzeniu, dobrze radzi sobie z chodzeniem bez pomocy innych osób, wtedy możemy zostawić zapas w buciku trochę większy, ale maksymalnie 1 cm (jest to zapas potrzebny na pracę stopy w bucie, która przy chodzeniu przesuwa się lekko do przodu, a także na jej intensywny wzrost w okresie wczesnego dzieciństwa). Poza rozmiarem bardzo ważne jest też dobranie odpowiedniego modelu buta do tęgości stopy.

W naszym sklepie stacjonarnym w Białymstoku dysponujemy specjalną przymierzalnią butów EMEL Roczki (są to normalne buciki ze sznurówkami, które posiadają wycięte paluszki, tak żeby można było dokładnie zobaczyć czy zapas w buciku jest wystarczający i jak w danym rozmiarze radzi sobie maluch podczas chodzenia). Rodzice nie muszą już macać czubków butów i domyślać się, czy wybrany rozmiar jest odpowiedni.

Dla rodziców, którzy dokonują zakupów przez internet opracowaliśmy taką przymierzalnię EMEL do samodzielnego wydruku. Wystarczy ją wydrukować i przystawić stopkę dziecka. Każdy bucik z kategorii EMEL Roczki ma taką samą długość wkładki dla danego rozmiaru. Miarka EMEL Roczki do pobrania tutaj.